2020

Image Unavailable
2020
Traditional Black & White
1st Place
Julia
Moreno
Roosevelt
2020 Traditional Black & White 2nd Place, Thomas Yim, Lakeside
2020
Traditional Black & White
2nd Place
Thomas
Yim
Lakeside
image unavailable
2020
Traditional Black & White
3rd Place
Alex
Pape
Roosevelt
2020 Abstract 1st Place, Katie Wang, Lakeside
2020
Abstract
1st Place
Katie
Wang
Lakeside
2020 Abstract 2nd Place, Camille Manzano, Inglemoor
2020
Abstract
2nd Place
Camille
Manzano
Inglemoor
image unavailable
2020
Abstract
3rd Place
Natalia
Furmanczyk
Bellevue
2020 Animal 1st Place, Kurt Oelschlager, Lakeside
2020
Animal
1st Place
Kurt
Oelschlager
Lakeside
image unavailable
2020
Animal
2nd Place
Jackson
Slater
Newport
image unavailable
2020
Animal
3rd Place
Anna
Carlson
Lake Washington
image unavailable
2020
Documentary
1st Place
Josh
Peterson
Roosevelt
image unavailable
2020
Documentary
2nd Place
Josh
Peterson
Roosevelt
2020 Documentary 3rd Place, David Concepcion, Lakeside
2020
Documentary
3rd Place
David
Concepcion
Lakeside
2020 Still Life 1st Place, David Concepcion, Lakeside
2020
Still Life
1st Place
David
Concepcion
Lakeside
image unavailable
2020
Still Life
2nd Place
Celia
Schwietzer
Lake Washington
2020 Still Life 3rd Place, Erik Aagaard, Inglemoor
2020
Still Life
3rd Place
Erik
Aagaard
Inglemoor
2020 Portrait 1st Place, Virgil Collins-Laine, Lakside
2020
Portrait
1st Place
Virgil
Collins-Laine
Lakeside
image unavailable
2020
Portrait
2nd Place
Alexandra
Seifert
Roosevelt
2020 Portrait 3rd Place, Siddharth Hathi, Lakeside
2020
Portrait
3rd Place
Siddharth
Hathi
Lakeside
image unavailable
2020
Architecture
1st Place
Sophia
Judish
Stadium
image unavailable
2020
Architecture
2nd Place
Patrick
Konecny
Stadium
image unavailable
2020
Architecture
3rd Place
Kate
MacArthur
Seattle Academy of the Arts
image unavailable
2020
Landscape
1st Place
Tyler
Howe
Lake Washington
2020 Landscape 2nd Place, Parisa Soltanian, Inglemoor
2020
Landscape
2nd Place
Parisa
Soltanian
Inglemoor
2020 Landscape 3rd Place, David Concepcion, Lakeside
2020
Landscape
3rd Place
David
Concepcion
Lakeside
image unavailable
2020
People
1st Place
Sarada
Lackshmanan
Newport
2020 People 2nd Place, Helen Tesfaye, Lakeside
2020
People
2nd Place
Helen
Tesfaye
Lakeside
2020 People 3rd Place, Vittorio Mount, Lakeside
2020
People
3rd Place
Vittorio
Mount
Lakeside
image unavailable
2020
Manipulation
1st Place
Josh
Peterson
Roosevelt
image unavailable
2020
Manipulation
2nd Place
Davis
Endow
Newport
image unavailable
2020
Manipulation
3rd Place
Kate
MacArthur
Seattle Academy of the Arts

The 2020 Washington State High School Photography Competition

To view 4th-6th place winners and Finalists, select a category below or use the Browse tab above.

We were unable to photograph entries during the contest. TEACHERS, IF YOU HAVE IMAGES OF YOUR SCHOOL'S ENTRIES that placed or were Finalists, it would be lovely to show them off here instead of "image unavailable". Please contact Rob Flye at rflye@nsd.org to submit images.

1,075 entries / 38 schools

Judges

Team Results

  • 1st Lakeside (65 points)
  • 2nd Roosevelt (40 points)
  • 3rd Newport (29 points)
  • 4th Inglemoor (17 points)
  • 5th (tie) Lake Washington & Stadium (16 points)
  • 7th Seattle Academy of the Arts (13 points)
  • 8th Bellevue (4 points)
  • 9th (tie) Interlake & Tumwater (3 points)